Talassoterapi Nedir

Talassoterapi Nedir

Talassoterapi  Nedir

Talassoterapi  Nedir

Talassoterapi; koruyucu ve tedavi edici ve/veya kür amaçlı olarak tıbbi gözetim ve denetim altında, deniz ve çevresine özgü tüm yararlı etkenlerin, yani deniz iklimi, deniz suyu, deniz çamurları, yosunlar, kum ve denizden elde edilen diğer maddelerin kombine olarak değişik yöntemlerle kullanıldığı bir tedavi sistemidir.

Isıtılmış deniz suyunun terapi amaçlı kullanımı antik çağlara dayanmaktadır. Termalizimde yüzyıllar süren doğal evrim, talassoterapiyi ortaya çıkarmıştır. Sadece deniz kıyılarında kurulabilen Talassoterapi Merkezleri, insan sağlığına gerekli olan iyileştirici gücünü denizden almaktadır. Talassoterapi zengin vücut ve yüz bakım programları ile deniz iklimi ve bol güneş sayesinde, vücudun ve zihnin tümüyle yenilenmesini, güzelleşmesini ve pozitif enerji depolamasını sağlamaktadır.

Deniz ve ikliminin kür tarzında uygulanma yöntemi olan talaso bakımlarını SPA bakımlarından ayıran özellik sıcak deniz suyu ile yapılan özel talaso bakımları ile metabolizma hızlanır ve yoğun olarak mineral alımı sağlanır. Metabolizmanın hızlanması ve minerallerin vücuda nüfuz etmesi sonucunda yorgun olarak vücuttan toksin atılır. Bu da vücuttaki yağ yakımını kolaylaştırarak, kan dolaşımını hızlandırıcı endorfin (mutluluk) hormonunun salgılanmasını destekler ve toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca talasso bakımları tam bir motivasyon kaynağı olmanın yanında zayıflama ve sağlıklı bir vücuda sahip olmada da önemli bir unsurdur.

Türkiye’nin 3 tarafının denizle çevrili olması ve kıyıların deniz sıcaklıkları ile kimyasal içeriklerinin de değişiklik göstermesi ülke turizmi için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

 

Zamanın başlangıcından beri suyun sağlık üstündeki rolü bilinmektedir. Antik çağlardan beri deniz suyu ve deniz ürünleri pekçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Eski yunan’da suyun vücuttaki tümörleri yok ettiği ve düşüncedeki kötülüğü arındırdığına inanılırdı. Roma imparatoru augustus, hastalıktan korunmak için deniz yosunu içeren sularla yıkanırdı.

16. yüzyılda fransa kralı ııı. henry, cilt problemlerini tedavi etmek için deniz yosunu kullanmıştı.

18. yüzyıla geldiğimizde deniz suyu ve termal banyoların önemi öne çıkmaya başladı. 1899 yılında fransa’da dr. luis bagot ilk thalasso-terapi merkezini açtı. 1964 senesinde de fransız bisiklet yarışçısı louisan bobet geçirdiği kaza sonrasında uygulanan thalasso-terapi tedavisiyle yaşadığı iyileşme sürecinden sonra ilk modern thalasso-terapi merkezini fransa quiberon’da açtı.

 

Talassoterapi merkezleri, deniz kıyısında veya deniz kıyısından en fazla 1000 m. uzaklıkta kurulmalıdır. En uygunu, denizden doğrudan faydalanmak olmakla beraber, taşıma yoluyla sağlanan deniz suyundan faydalanıldığı merkezlerde su 48 saatten daha uzun süre bekletilmemeli, 50 C derecenin üzerinde ısıtılmamalıdır.

Hem serbest yolla ve hem de doktor denetiminde yapılan deniz kürleri için, deniz suyunun 1 litresinde en az 1 gram, en çok 260 gram mineral+tuz bulunması, kür açısından en uygun deniz suyunda ise 1 litrede 34-36 gram dolayında eriyik mineral+tuz bulunması uygun görülmektedir. Deniz suyu ve havasından yararlanılarak aşağıda belirtilen kür uygulamaları yapılmaktadır.

Bu kür uygulamaları şunlardır;

Serbest deniz banyosu

 

Deniz kaplıca kürleri

 

Deniz suyu içme kürleri

 

Deniz çamuru kürleri

 

Solunum yolu ile kür

 

Deniz iklim kürleri

 

Serbest Deniz Banyosu:

Serbest deniz kürleri, sağlıklı insanların doktor denetimi dışında deniz suyundan ve havasından yararlandığı uygulamalardır. Daha çok tatil ve dinlenme amacı ile yapılan bu tür uygulamalardan sağlıklı bir sonuç alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar tavsiye edilmektedir.

• Serbest deniz banyosu günde 2 kez yapılmalı ve en az 10 gün, normal olarak 21 günlük bir süreyi kapsamalıdır. 
• Deniz banyosu için su sıcaklıklarının 18-28 C arasında, en uygun sıcaklık değerleri ise 22-25 C olmalıdır. 
• Deniz suyu kirlenmesi 100 mililitre/1000 “E” koli değerinin üzerinde olan kıyı kesimlerinde denize girilmemelidir. 
• Banyo sırasında hava sıcaklıkları en az 20 C, normal olarak 25-28 C, en çok ise 32-34 C derece olmalıdır. 
• Deniz suyunun ve havasının sürekli yenilendiği, kısmen dalgalı ve esintili (dalga yüksekliğinin 1-1.5 metreyi, kıyı melteminin 6-8 metre/saniye hızı geçmemek kaydı ile) kıyı kesimlerinde denize girilmelidir.

Deniz Kaplıca Kürleri:

Kaplıca suları ile yapılan kür uygulamaları aynı kurallar ve ölçüler çerçevesinde ısıtılmış deniz suyu ile de yapılmaktadır. Ancak deniz kaplıca kürlerinde özellikle sıra banyo, havuz banyosu, sualtı masajı ve deniz çamuru uygulamaları ile masaj ve beden eğitimi gibi bünye kuvvetlendirici uygulamalar önem taşımaktadır.

Serbest deniz ve deniz kaplıca kürlerinde havuz kullanımları için aşağıdaki kurallar ve ölçülere uyulmalıdır.
  Açık ve kapalı havuz uzunlukları 25, derinlikler ise 1.50 metreyi geçmemeli, kişi başına 3-4 m² alan öngörülmelidir.
• Açık veya kapalı havuzlarda serbest deniz kürlerinin yapılabilmesi için su sıcaklığının 18-28 C, deniz kaplıca kürlerinin gerçekleştirilmesi için 28-36 C derece arasında tutulması zorunlu olduğundan havuzların çok yönlü kullanımını temin için havuz suyu sıcaklığını 20-36 C derece arasında tutabilecek veya değiştirebilecek bir ısıtma sistemi öngörülmelidir.
• Doktor denetiminde yapılacak kapalı havuz kürlerinde gün/banyo/kişi yöntemi uygulanarak, bir kişi için 30 dakika banyo ve 60 dakika dinlenme olarak toplam 1.5 saatlik bir süre öngörülmelidir. Serbest kürlerde ise bu süre ziyaretçi eğilimlerine göre işletme tarafından belirlenmelidir.

Deniz Suyu ile İçme Kürleri:

Deniz suları ile soğuk ve sıcak içme kürleri de uygulanmaktadır. Bu yöntemde de uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır.
 İçme kürlerinde kullanılacak deniz suyunun, kıyısında kirlenme görülen denizlerde 5-6 km. açıktan ve 15-30 metre derinden alınması gerekmektedir.
 İçme kürleri genel olarak günde 3 kez ve yemek aralarında yapılır. Normal koşullarda içilen su miktarı yaklaşık 0.5 litre/kişi/gün olarak belirlenir.
 İçme kürü 1/3 ü özel işlem görmüş ve şişelenmiş deniz suyuna 2/3 oranında saf su veya meyve suyu katılarak yapılır.
 Doktor denetiminde yapılan uygulamalarda içme kürlerinin süresi, sayısı ve su miktarları doktor tarafından belirlenir.

Deniz Çamuru Banyoları:

Bu tür uygulamalar gel-git olayının etkili olduğu deniz kıyılarında oluşan organik-inorganik bileşime sahip deniz çamurunun ısıtılması ile yapılır.

 

Talasso Terapi Teknikleri

 

Talasso terapi nedir?

Talasso sözcüğü Yunanca’da “okyanus” anlamına gelir.

Talasso terapi ;deniz ve çevresine özgü tüm yararlı unsurların,

yani deniz iklimi,deniz suyu yosununun ısınan birleşimi ile teninizde ve bedeninizde gözle görülebilecek olumlu değişiklikler yaratır.

 

Talasso terapi yöntemleri:

 

* Hidromasaj:  34 C-37C de ısıtılan deniz suyu jakuzili havuzlarda

bitki özü veyosun ile yapılan masaj yöntemidir.Lenf dolaşımını düzenler,kasları gevşetir,cilt alt dokularda sıvı dağılımını dengeler.

 

* Jet duş: Termal deniz suyunun fıskiyelerle belirli mesafeden

püskürtülmesi ile yapılır.kasları gevşetici,rahatlatıcı dolaşım düzenleyici,

selülitleri giderici etkisi vardır.

 

* Multijet banyosu: Fıskiyelerle vücuda uygulanan hidromasaj banyosudur.Ödem ve selüloitleri giderici  etkisi vardır.

 

* Yosun uygulaması: Tüm vücuda sıcak yosunun uygulanmasıdır.Ciltteki ölü hücre tabakasını temizler,derinin dolaşımını ve elastikiyetini arttırır.Cildin nefes almasını sağlar.Toksinlerin cilt yoluyla atılmasını sağlar.

 

* Su jimnastiği: 32C -33c de ısıtılmış deniz suyu havuzunda yapılan egzersiz uygulamasıdır.dolaşımı ve metabolizmayı harekete geçirerek vücuttaki yağ kitlesini azaltırken kaslarında formda kalmasını sağlar.

 

* Afüzyon masajı: Isıtılmış ısıtılmış deniz suyu duşu altında elle

yapılan masajdır.Stres giderici kas gevşetici rahatlatıcı etkisi vardır

 

Masaj

 

* Thai masajı : Hindistan ve Çin in alternatif tıp geleneklerinin bir

uzantısı olan Thai masajı,bedensel ve zihinsel olarak rahatlatma ve dinlendirmeye yöneliktir.Gerdirme hareketlerinden oluşan masaj,2 saatte başlayıp 4 saat sürebilir.

 

* Tüm  vücut kil maskesi : Kil ile hazırlanan maske tüm vucuda uygulanır.Cildin yenilenmesini sağlar

 

* LPG ( selülit ve sıkılaştırma) : Vücudun sıkılaşması .masaj ve vakulama ile kan dolaşımının hızlanması sağlanır.Su birikmesi aza indirilir ve bağ dokunun sıkılaşmasıyla selülitlerin giderilmesine yardımcı olur

 

* Lenf drenaj : Lokal bir masaj türüdür. Yumuşak hareketlerle uygulanır ve bağırsak sistemini harekete geçirir.

 

 

Yalova- Armutlu İçesinde Bulunan

Armutlu Tatilköyü Kaplıca

Tesisi’nden Yer Sahibi

Olmak Tatil Yapmak

Yada

Devremülk Kiralamak İçin Arayabilirsiniz

0212 540 16 16

0505 577 34 60

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 yorumlar