Doktor Balıklar Armutlu da Balık Terapi Armutlu Tatilköyü

Doktor Balıklar Armutlu da Balık Terapi Armutlu Tatilköyü

Doktor Balıklar Armutlu da Balık Terapi  Armutlu Tatilköyü

Doktor Balıklar Armutlu da Balık Terapi  Armutlu Tatilköyü

Doktor Balıklar Balık Terapi  Armutlu Tatilköyü

Anavatanı Sivas Kangal olan doktor balıkları 26-37 derecedeki sularda yaşarlar. Doktor balıklarının yavaş ağız (dudak) hareketleriyle ciltteki ölü derileri acıtmadan ve kanatmadan yaptıkları mikro masaj ile cildi pürüzsüz hale gelinceye kadar alırlar. Masajla kan dolaşımını arttırırlar.
Dudaklarından salgıladıkları tuzlu bir enzim (dithranol) vasıtası ile cildin yenilenmesini sağlar. Dünya sağlık ve kozmetik sektöründe ilgi çeken bir trend yakalayan sistem hijyen problemi olan aletlerin yerine pedikür maksatlı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

FAYDALARI :

Deri hastalıkları

Kronik egzama

Doğal pedikür

Doğal Masaj

Kan dolaşımını arttırır

Sivas, Kangal’daki kaplıcalarda bulunan ve ‘doktor balıklar’ olarak tanınan ‘garra rufa obtusas’lar spa havuzlarında sedef hastalarının derilerini azar azar kemirerek bir nevi şifa dağıtıyorlar.

Garra rufa balığı normal ve ılık sularda yaşayan küçük boylarda bulunan tatlı su balığıdır. Sazan ailesine aittir. İlk adıyla Sivas Kangal olarak bilinir, Türkiye’de bulunur. Boyları 2 ve 4 cm arasında değişim göstermektedir. 5 ve 7 cm’ye kadar’da büyüyebilir. Bundan çok uzun yıllar önce bu balıkların iyileştirme yeteneğine sahip olduğu keşfedildi. Bu muhteşem balığı( Fish Spa ) meşhur kılan birden fazla erdemleri var, ancak bilinen en iyi hüneri cildin ölü tabakasını temizlemenin en doğal yoludur. Tam anlamıyla zararsız ve dişleri olmayan bu balıklar, ölü hücreleri hafifçe emerek iç katmanları dokunmadan derinin dış tabakasını yer. Bu süreç içerisinde, balık cildin yenilenmesinde etkili olacak bir enzim üretir. Bu davranış,Garra Rufa balıklarının tamamen doğal iç güdüsünün bir parçasıdır ve inanılmaz derecede güzel ve rahatlatıcı aynı zamanda, mikro masaj (mikro akupunktur) etkisi yaparak, kan dolaşımını, sağlıklı bir cilt oluşumunu destekler ve cildin yenilenmesini kolaylaştırır. Ölü cilt tamamen ortadan kalkar ve yeni cilt katmanları, parlak, pürüzsüz ve sağlıklı tabaka meydana çıkar.

Balıklı Kaplıca 

Sivas’ın Kangal ilçesi hem köpekleriyle hem de balıklarıyla ünlü! Köpekleri hemen herkes tanıyor.Oysa balıkların özelliği çok önemli. Dünyada eşi benzeri bulunmayan ve sedef hastalarının son umut olarak gördüğü bu balıkları merak ediyorsanız,yazımızı mutlaka okuyun!

Doktor balıklar
Sivas’a gitmek için ya Kayseri ya da Malatya yolunu kullanmanız gerek. İstanbul’dan bu iki yere de Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları var. Ancak Kayseri yolu daha rahat olduğu için ilk tercih.Kayseri’ye indikten sonra, Sivas’a gitmek için üç saatlik bir yolculuğu yapmanız gerek. Yaz aylarında, sezonun yoğun olduğu dönemlerde, oteller Kayseri’den servis hizmeti veriyorlar. Balıklı Kaplıca Sivas’a 98, Kangal ilçesine ise 13 kilometre uzaklıkta. Yani Sivas’tan yaklaşık bir saat onbeş dakikalık yolunuz var. Kangal Sivas’ın en ünlü ilçesi, Hem köpekleriyle hem de balıklarıyla! Sivas Kangal Köpekleriyle sadakat ve görev anlayışı dışında fizikleriyle de dikkat çekiyor. Balıklara gelince, onların özellikleri gerçekten çok fazla. Bir kere, 37 derece sıcaklıktaki suda yaşıyorlar ve bu karşılaşılan bir durum değil. En önemli özelliği ise sedef hastalığına alternatif bir çözüm sunmaları. En büyüğü on santimetre boyunda olan bu balıklar halk arasında,”doktor balıklar” olarak anılıyor.

Tesadüfen bulunmuş
Sivas Balık Kaplıca’nın bulunduğu bölge 1917 yılına kadar sazlıkmış. Ayağında yara olan bir çobanın tesadüfen iyileşmesiyle, yöre halkının ilgisini çekmiş. Balıkların yaşadığı bu sıcak derenin suyu kullanılarak ilkel havuzlar açılmış.1960’lı yıllarda Sivas İl Özel İdaresi’ne geçen kaplıcaya, dönemin şartlarına uygun tesisler yapılmış. 1983 yılında bir gazetecenin, havuzlara giren bir sedef hastasıyla yaptığı röportaj, kaplıcanın ününü dünyaya yaymış. Kaplıca 1988 yılında beri Ünsallar A.Ş. tarafında işletiliyor. Tesiste şu anda iki adet yüzme havuzu, 16 adet özel banyo var. 137 odası olan otel,kış aylarında da çok sıcak. Hem açık hem de kapalı havuzların,dereye bağlantısı var ve derenin suyu bir boruyla havuza geliyor, diğer taraftan çıkıyor. Dolayısıyla da balıklar havuz ve dere arasında gidip gelebiliyor. Havuzların dibindeki çakıl taşları doğal bir hava yaratıyor. Bu çakılların sebebi, suyun yerden kaynıyor olması. Suyun yerden kaynaması ise jakuzi etkisi yaratıyor.

Balıkların dişleri yok
Sivas Balıklı Kaplıca’daki balıklar, insanlar suya girer girmez seri ve ilginç hareketlere başlıyor. En büyüğü on santimetre olan bu balıklar suya giren herkese vücudunuzda minik darbeler hissediyorsunuz.Başlarda hafif bir gıdıklanma etkisi yaratan balıklara zamanla alışıyorsunuz. Sedef hastaları ya da diğer cilt problemi olanlar, suya girdiklerinde, sudaki selenyum yarayı yumuşatıyor. Balıklar da ufak hareketlerle bu yaraları yumuşatıyor. balıklar kaplıcanın suyunda,litrede bir gram selenyum bulunuyor. Selenyum cilt için çok yararlı. 2001 yılının haziran ayında, Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi ve Balıklı Kaplıca İşletmesi’nin birlikte düzenlediği sempozyumda, bu kaplıcanın sedef tedavisinde olumlu sonuçlar kaydettiği kanıtlanmış. Cumhuriyet Üniversitersi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. sedat Özçelik, bu konuyla 20 yıldır ilgileniyor. Çalışmaları sonucunda, 21 günlük kür uygulayan hastaların klinik olarak şifa gördüğünü tespit etmiş. Bu olumlu sonucun en büyük etkisi de, suyun özelliği ve kaplıcanın yüksek yerde bulunmasından dolayı hastalığına uygulanan bütün tedavi yöntemlerinde, hastalık tekrar edebiliyor. Ancak, balıklı kaplıcadaki 21 günlük kür, hastalıksız geçen süreyi uzatıyor.

Selçuklu etkisi
Sivas’ın özellikle sadece balıklı kaplıcayla bitmiyor. Selçuklu mimarisinin izlerine de sıkça rastlayabilirsiniz.sivas’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında, merkezdeki İlhanlı Veziri Şemseddin Mehmet Cüveyni tarafından 1271 yılında yaptırılan “Çifte minareli Medrese” ve hemen karşısındaki Selçuklu Sultanı l.İzzeddin Keykavus tarafından 1217 yılında yaptırılan “Şifai Medresesi” geliyor. Bu medresenin içinde, Sivas’a özgü kilimler bulabilirsiniz. Divriği de görülmesi gererken ilçelerden biri. Konakları dışında en büyük özelliği, ilçeye tepeden bakan heybetli Ulu Camii. Sivas, Hititler’den osmanlı’ya uzanan farklı bir kültür yapısına sahip.hem bu farklı kültürü yaşamak, hem de balıklı kaplıcanın şifalı sularından yararlanmak istiyorsanız Sivas sizi bekliyor…

Doktor Balıkları Sedef Hastalığına da iyi geliyormuş,Balıkları Bu Hastalıkların Tedavisinde de Kullanabilir miyiz?

 

Balıklar hakkında yıllardır  yapılan akedemik çalışmalar sonrasında  ,  SSK tarafından  sedef hastalarına Sivas kaplıcalarına sevk verilmesi  konuyu resmi kabul görmüş bir noktaya getirmiştir. Balıkların  kortizon tedavisine dahi cevap vermeyen bu hastalıkta  etkinlikleri muhakkaktır.  Ancak biz  sedef hastalarının yine de Sivas kaplıcalarında 21 günlük kaplıca kürünü tamamlamalarını ısrarla tavsiye etmekteyiz.

 

Yalova- Armutlu İçesinde Bulunan

Armutlu Tatilköyü Kaplıca

Tesisi’nden Yer Sahibi

Olmak Tatil Yapmak

Yada

Devremülk Kiralamak İçin Arayabilirsiniz

0212 540 16 16

0505 577 34 60

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 yorumlar