Event: Yalova Termal

Kasım
13

Yalova Termal

Yalova Termal ile 2013 yılında yapılan Pab Yalova Bisiklet Festivali ile tanıştım. Festival’in ikinici gün rotası Yalova Termal’e uzanıyordu.

Büyük bir bahçe düşünün, her yerinden sıcak sular kaynıyor. Bir cennet köşesi. Başladık hep beraber bu yeri keşfetmeye, dağıldık dört bir yana yüzlerce kişi.

Tesislerin arasında gezimiz sırasında bir arkadaşım en iyi termal suyun burada olduğunu söylediğini duymuştum. Biz ilk olarak akan dereye yöneldik, aşağı inerek ayak suyunda ayaklarımızı sıcak kaynayan suya soktuk. Ayaklarımız sıcak suda iyici piştikten sonra etrafa göz atmaya başladık.

Yalova Termal’in giriş kapısının sağ tarafında büyük bir çiçek terası bulunuyor. İçerisinde onlarca çeşit çiçeğin satışı yapılıyor. Etrafta hayli büyük kafeterya, hamam, otel ve yüzme havuzu gördüm. Beni en çok etkileyen ise yeşil çevre oldu. Çektiğim bir fotoğraf bu güzelliği size özetlemeye yetecektir.

Yalova Termal’de bulunan bu bölümler

 • Atatürk Köşkü Müzesi ;
  1929 yılında, Atatürk’ün emriyle Prof. S. Hakkı ELDEM tarafından 38 günde yapılmıştır. İki katlı tamamen ahşaptır. 4 kabul salonu ve 11 odası bulunmaktadır. Eşyaları İstanbul’daki çeşitli saraylardan getirilmiştir. İlk konuğu İran Kralı Rıza Pehlevi’dir. Cumhuriyetin ilk yıllarında hükümetin yaz dönemi çalışmalarını yaptığı yer halini almıştır. Bir çok önemli karar burada alınmıştır. Serbest Fırkanın kurulması, Yerli Malı Haftası gibi… 1984 yılına kadar bu şekilde hizmet vermiştir.Ayrıca Atatürk Köşkü Atatürk’ün, Dolmabahçe Sarayında vefatından önce son günlerini geçirdiği yer olması yönünden de önemlidir. 1984 yılında yapılan restorasyondan sonra müze olarak hizmete açılmış ve günümüzde de müze olarak hizmet vermektedir.
 • Aşıklar Yolu ;
  Özellikle çiftlerin nikâh sonrası gelerek fotoğraf çektirdikleri ve uğuruna inandıkları bir yerdir. Devamında bulunan Aşıklar Merdiveni ve yeni yapılan Aşıklar Çeşmesi ile birbirlerini tamamlayan yerlerdir. Aşıklar Yolu genellikle çevre köylerden gelen taze meyve ve yemişlerin yöre halkı tarafından pazarlandığı bir pazara ev sahipliği yapmaktadır.
 • Aşıklar Merdiveni
 • Aşıklar Çeşmesi
 • Ata Parkı ;
  Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK anısına yapılmış olan park Cumhuriyet Dönemi ‘ne aittir. Ortada büstün bulunduğu havuza; kademeli olarak üst kısımdan su akmaktadır.
 • Ayak Suyu ;

  İrili ufaklı bir çok kaynağın, kademeli olarak kullanılması sonucu romatizma ve kırık tedavilerinde ilerleme kaydedilmektedir. Sürekli akmakta olan bir su yolu olması ve yer yer 98 dereceyi bulan kaynakları nedeni ile dermatolojik ve patalojik hastalıklar bulaştırmamaktadır.

  Ünite girişinde bulunan havalandırma tüneli, ortama mistik bir hava vermektedir. Birçok insan burada dilek tutmaktadır.

 • Göz Suyu ;
  Ulu Önder Atatürk’ün emri ile faaliyete alınan bu kaynak, fiziki sorunlar ve çeşitli göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Mide Suyu ;
   

  Çınar Otelin yanında büvet şeklindedir. Doğrudan kaynaktan gelmektedir. İnsanlar kaynak suyunu içerek şifa aramaktadırlar. Kronik gastrit nezlêvi bağırsak hastalıklarına, kolit kabızlık gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Suyun bir başka özelliği de soğutularak maden suyu gibi içilmesidir.

  Her yıl milyonlarca insan bu kaynaklardan şifa bulmaktadır.

 • Memba ;
  Suyun çıktığı kaynaktır. Su 62 – 65 derece, saniyede 35 litre olarak çıkmaktadır.

 • Astım Buharı ;
  Kaynaktan çıkan ve iyon yapısı incelenmiş buhar, nefes darlıkları, kan dolaşımı, astım ve solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Gezi Parkuru ;
  Tesis içerisinde iki etap olarak hazırlanmıştır. Küçük etap ya da kısa tur olarak bilinen parkur 750m civarındadır, çamlık bölgesinden başlayarak, çınar otelde son bulmaktadır. Gezi esnasında göz, ayak, mide suları ve diğer ünitelerde görülebilir. Büyük parkur ya da uzun etap olarak bilinen 2 Km ‘yi aşabilir. Gökçedere pazarı ile başlayan parkur tesis çevresi ve içini kapsayabilir.