Armutlu Kaplıcaları

Armutlu Kaplıcaları

Armutlu Kaplıcaları

Armutlu Kaplıcaları

Armutlu Kaplıcaları yalova ilinin armutlu ilçesinde bulunur. Armutlu kaplıcası armutlu merkezine sadece 3 km uzaklıkta bulunur. Buralara ulaşım
için ilçe merkezinden saat başı minibüs kaldırılmaktadır.Armutluya da saat başı gemlik ve yalova dan otobüs seferleri vardır.

Kaplıca, ilçe merkezinin 2.5 Km kuzeyinde olup, Armutlu Kaplıcaları Yalova’ya 50 Km . mesafededir. Kaplıca bölgesinde; Otel, Restorant, Türk Hamamı, Masaj Salonları, Jakuzi ve Kapalı Yüzme Havuzu bulunmaktadır. Kaplıca suları kimyasal sınıflandırma bakımından sülfatlı, bikarbonatlı, klorürlü, kalsiyumlu, sodyumlu ve karbondioksitli bir bileşime sahiptir. Kaynaklarda mineral miktarı 2100-2421 mg . arasındadır. Banyo ve içme kürlerine uygun olan kaplıca suları banyo, içme ve çamur olarak uygulandığı gibi, sudan çıkan gazlar teneffüs yoluyla da uygulanır.

Armutlu kaplıcaları, radyoaktivitesi yüksek kaplıcalar sınıfına girmektedir. Kaplıcalar kalbin işlemesinde, asidin vücuttan atılmasında, sinirler üzerinde, iltihabi hastalıklarda ve kadın hastalıklarında, mide ve bağırsak hastalıklarında, yaraların iyileşmesinde, karaciğerin düzenli çalışmasında, hormonların düzenlenmesinde ve idrar söktürücü olarak yararlar sağlar. Lyon Tıp Fakültesinden Profesör (Su ve iklim tedavileri) Piery’in yazılarında şöyle bahsedilmektedir. (Bizce, suyun beher litresinde, en az bir milimikroküri Radyo-aktivite bulunan kaplıcalar, tibbi olarak radyo-aktiviteyi haiz olan kaplıcalar nitelenir). Buna göre Armutlu Kaplıcasında, gerek İstanbul Üniversitesi hocaları tarafından yapılan, gerekse Sıhhat Vekaleti tarafından yaptırılan tahlillerde, suyunda beher litrede bir milimikroküriden fazla (1.04 milimikroküri) radyo-aktivite bulunmuştur. Fakat daha mühim olan bir nokta vardır; radyo-aktiviteden edilen istifade en çok nefes yolu ile olduğundan kaplıca gazlarındaki radyo-aktivite daha önemlidir. Armutlu kaplıcasının asıl kubbeli hamamında ise, sudan kendiliğinden çıkan gazlarda, beher litresinde 18,45 milimikroküri radyo-aktivite bulunmaktadır. Buda armutlu kaplıcalarının radyo aktivite bakımından zengin bir kaplıca olduğu anlamına gelmektedir. Açıklamalara göre radyoaktivite özelliği kaplıca sularının, toprağın derinliklerinden kaynayıp gelen ve yeryüzüne çıkana kadarda pek çok madenleri eritip içeriğine hapsederek, bu arada radyum, toryum gibi elementlerin etkisiyle kazanılmaktadır. Bu gün gelişen bilim dalları sayesinde kaplıca sularının iyileştirici özelliklerinin neler olduğu, hangi hastalıklara yararlı olduğu ve diğer bilimsel yanları bilinmektedir. Armutlu kaplıcaları uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucu hazırlanan rapor ve bilimsel incelemelerle, en fazla radyo-aktiviteye sahip kaplıca özelliği ile ülkemizde tek, dünyada ise ikinci sırada gelmektedir.

Tagged: ,

0 yorumlar